top of page

Ранні зернові та олійні: яка якість врожаю 2023?

Жнива ранніх культур на півдні та сході майже завершили, на півночі та заході вони ще в розпалі.


Видання Elevatorist.com дізнавалося на зерносховищах в різних регіонах України, до якої якості доріс зібраний цього року врожай.


Ячмінь


Станом на 10 серпня аграрії намолотили 4,9 млн т ячменю. По всіх регіонах якість культури висока, кажуть елеватористи. На півдні і в центральних областях, де вже завершили збір ячменю, зерно збирали в базисі по вологості, до 14%, розповіли в ГК «Прометей». На заході та півночі партії доводиться сушити. Цього року ячмінь радує високою натурою.


- Ячмінь, який ми приймали на елеваторі і просто робили обстеження для виробників, дуже хороший. Натура доволі висока – в діапазоні 660-700 г/л, - розповів генеральний директор елеваторів «Агропросперіс» Роман Андрейків про якість врожаю на Вінничині.


Регіональна інженер-технолог ГК «Прометей» Тетяна Мінашова також зазначила, що у всіх регіонах, де Компанія має елеватори, натура ячменю була висока в порівнянні з минулим роком – 620-640 г/л.


- По смітній та зерновій домішках все в базисних нормах. Смітна домішка – до 2%, зернова – до 5%. Ячмінь високонатурний, тому дрібне зерно складає до 10%, а то й менше – 5-7%. Ячмінь в цьому сезоні високої якості, - розповіла Тетяна Мінашова.


Пшениця


Цього року українські аграрії збирають мало продовольчої пшениці. Така тенденція простежується по всій Україні.


- В основному йде пшениця з низьким білком. Хороша натура, але максимальний білок, який ми бачили цього року – 13%. З тієї кількості, що ми прийняли, буквально десята частина мала білок 12+%. А основна маса, відсотків 40 – це нижня межа третього класу по білку – 11-11,5%. Решта йде як фураж, білок менше 11%. Хоча натура радує – 750 г/л, але білка немає, - так розповіла про якість пшениці після першого тижня приймання головна технолог компанії «Волинь-зерно-продукт» Оксана Мандрика.


Роман Андрейків також каже, що цього року на приймання йде дуже велика кількість пшениці четвертого класу, а показники по білку зустрічаються настільки низькі, що дивують навіть елеватористів з досвідом.


- Ми навіть бачили зерно з вмістом білка 6% і клейковини 9%. Такого ще я не пам'ятаю на моїй практиці, це перший раз. А так загалом білок 8-10%. Причому натура хороша – 760-800 г/л, а білок низький, - розповів керівник.


Разом з тим він зазначив, що врожайність пшениця показала високу – 7-9 тонн з гектара, а подекуди навіть 10 т/га.


У Харківській області цього року менше пшениці і за посівними площами, і по врожайності, зазначив директор ТОВ «АПК «Новаагро» групи компаній «Новаагро» Дмитро Доброштан.


- Десь 15% пшениці, яка йде на елеватори – це третій клас, а все інше – фураж, - розповів він.


В ГК «Прометей» ситуація по якості пшениці 4 класу наступна: спостерігається низький білок, в середньому 9,5-10%. Продовольча пшениця від загальної кількості завезеного на елеватори склала відсотків 20. В четвертому класі висока натура – 770-780 г/л, смітна, зернова домішки та вологість в межах базисних норм, але проблема в білку і в кількості клейковини.


- Думаю, що все-таки в країні було недостатньо мінеральних добрив. Фермери, особливо на невеликих господарствах, вносили певну кількість добрив, але цього було недостатньо для того, щоб отримати урожай високої якості. Грунти виснажені, для того, щоб була нормальна якість, треба достатню кількість азотних, фосфорних і навіть калійних добрив для того, щоб в результаті отримати пшеницю високобілкову і з високим містом клейковини, - зазначила Тетяна Мінашова.


В ФГ «Урожай», що на Сумщині, пшеницю збирали раніше спеціально для того, щоб зберегти клейковину. В першу половину жнив пшениця мала вологість 18%, згодом йшла в базисі.


- Ми почали жнивувати десь 9 липня, завершили 25 числа. Рано зібрали, тому у нас, в основному, третій і другий клас, фуражу небагато. Станом на сьогодні, 11 серпня, періодично йдуть дощі, клейковина вимивається. В тих, хто зараз молотить, практично один фураж, - зазначив заступник керівника господарства Володимир Шевченко.


За його словами, зараз на елеватор ФГ поклажедавці везуть пшеницю, з якої приблизно половина фуражна.


Низький вміст білка вплинув і на вигляд пшениці: цього року вона борошниста, не така яскрава за кольором, ніж високобілкова. В частині регіонів зерен, пошкоджених різними видами грибкових захворювань, цього року менше. Якщо в партіях бувають зерна, уражені фузаріозом, або сажкові зерна, то в межах допустимої норми, зазначили в ГК «Прометей» і в компанії «Волинь-зерно-продукт». Але там, де було багато дощів під час жнив, трапляється багато сажкових зерен.


- Сажкові зерна попадаються в пшениці. Іноді приходять такі партії, які ми не приймаємо. Не скажу, що це повально, але цього року в Харківській області в цілому сажки багато, - розповів Дмитро Доброштан.


На Житомирщині в цьому сезоні також більше вражених сажкою зерен. Про це зазначив керівник компанії «Зернова база України» Алтинбек Мустапаєв.


Що стосується вологості, то багато де дощі ускладнили жнива, і вологою пшеницю приймали всюди. Навіть на Харківщині були партії, які довелося сушити. На заході зерно везли навіть з вологістю 22%. В минулі роки на елеваторах «Волинь-зерно-продукт» практично не сушили пшеницю, максимум, що потребувало сушіння – відсотків 10 від загального валу, а цього року в перший тиждень прийомки зерносушарку довелося використовувати частіше.


- Основна маса пшениці заходила в діапазоні 15-17% по вологості. Зараз фактично всю пшеницю ми сушимо, дуже мало заходить сухої. Але ми тільки розпочали приймання, далі на Волині прогнозують хорошу погоду, - розповіла Оксана Мандрика.


На елеваторі кажуть, що особливістю жнив двох останніх років стала практично одночасна прийомка пшениці та ріпаку. Зазвичай закінчувався ріпак, і починалася пшениця, а зараз роботи ведуться одночасно – це важко в плані прийомки і сушіння зерна.


Ріпак


Ріпак цього року порадував врожайністю і олійністю. В компанії «Волинь-зерно-продукт» зазначили, що якщо минулого року олійність ріпаку на суху речовину в середньому була 44-43%, то зараз практично не завозили партій з показниками менше 45%. Така ж ситуація відслідковується по всій Україні.


- Ріпак цього року високоякісний. Вміст олії на сиру речовину в середньому 44-48%. На суху речовину в діапазоні 48-52%. Дуже хороший товарний ріпак, який має велику товарну цінність. Це практично всі партії, якось низькоякісного ріпаку ми не бачимо, - зазначив Роман Андрейків.


В ГК «Прометей» кажуть, що й інші якісні показники ріпаку цього року кращі.


- Минулого року партії ріпаку могли не відповідати контрактним умовам по вмісту глюкозинолатів – не більше 25 мікромоль на грам. В цьому сезоні взагалі ніяких питань немає, глюкозинолати досягають всього 18-20 мк/г, що цілком задовольняє умови експортних контрактів, - зазначила Тетяна Мінашова.


Загалом на першу декаду серпня аграрії зібрали 3,3 млн т ріпаку та майже 23 млн т зернових культур. Мінагро прогнозує, що цього року українські аграрії можуть зібрати близько 56,4 млн т зернових і 20,3 млн т олійних.

Comments


bottom of page